© 2013 All rights reserved.
1

Seriál Ruby on Rails 1: Začínáme s Ruby

Vysvětlení idee programovacího jazyka Ruby. Instalace na Windows a Unixu.

Co je Ruby?

Na jednoduchou otázku následuje jednoduchá odpověď: „Ruby je interpretovaný skriptovací jazyk“.
Interpretovaný znamená to, že zdrojový kód se nekompiluje, jako tomu je u kompilovaných programovacích jazyků, jako například Pascal, C++, apod., ale pouze překládá do určitého mezikódu a to při každém jeho spuštění se znova interpretem jazyka zpracovává. Krom Ruby existuje spousta dalších známých interpretovaných jazyků – Perl, Python, nebo klidně klasický Shell.

Za celým tímto programovacím jazykem, tedy spíše na jeho počátku, stojí jediný člověk – Yukihiro Matsumoto, známější spíše pod svým nickem Matz. Ten se v první polovině 90. let rozhodl vytvořit vlastní programovací jazyk, protože se mu jiné jazyky v různých věcech nevyhovovaly. První verze Ruby spatřila světlo světa v roce 1995, kdy byl poprvé oficiálně představen (pojmenován podle rubínu – z anglického překladu Ruby).

Za první roky se jazyk moc nerozšiřoval. Na vině byla nekvalitní dokumentace a hlavně neochota se dokumentaci věnovat. V současné době je tomu naštěstí jinak a jazyk je stále více používaný a využívaný. Velkou část úspěchu a jeho slávy mu navíc přinesl framework Ruby On Rails, který nabízí obrovské rozšiřující možnosti pro samotné Ruby.

Ruby je samo o sobě objektový programovací jazyk, který je současně vcelku pokrokový. Matz při jeho programování vycházel z řady jiných jazyků (Python, Perl) a snažil se odstranit jejich nedostatky a pozdvihnout jejich přednosti, což se mu podařilo.

Využití ruby

Využití samotného Ruby je poměrně široké a je možné jej směrovat do více oblastí. Od psaní jednoduchých skriptů pro Unixové operační systémy až po velké projekty, nebo rozsáhlé webové stránky.
Ruby má vcelku jednoduchou syntaxi, kterou není problém se během krátké doby naučit. Jazyk samotný není zatížen na přesné odsazování nebo zapisování zdrojového kódu, dovoluje používat vlastní metodiky zápisu a umožňuje tak velmi flexibilní a rychlý vývoj.

Programy (skripty) napsané v Ruby jsou lehce přenositelné na jiné operační systémy, což je velká výhoda oproti jiným jazykům, které tuto možnost vylučují.

Instalace prostředí

Abychom mohli začít programovat, je důležité si nainstalovat vývojové prostředí.
Jak jsme si již napsali, Ruby je interpretovaný programovací jazyk, takže pro spouštění programů budeme potřebovat nainstalovat právě interpret tohoto jazyka, který se bude starat o překládání kódu do jeho interpretované podoby a umožní nám program vůbec spustit.

Instalace v Microsoft Windows

Pokud používáte operační systém Microsoft Windows, máte několik možností, jak si interpret Ruby nainstalovat.

My se podíváme na nejjednodušší možnost, projekt Ruby Installer for Windows, což je nejrychlejší cesta, jak s Ruby pod Windows začít.

Z webu http://rubyinstaller.org si stáhnete instalační program v podobě binárního exe souboru, který nainstalujete do svého počítače. Můžete stáhnout poslední verzi.

V průběhu instalace budete dotázání k instalaci SciTe, což je velmi jednoduchý editor pro Ruby, který doporučuji nainstalovat. Můžete v něm jednoduše zkoušet všechny příklady.

Po dokončení instalace dostanete celý balík programů pro práci s Ruby:

  • Ruby Documentation – dokumentace k programovacímu jazyku Ruby. V tomto adresáři najdete několik různých dokumentací a navíc knihu Programming Ruby, která je zcela zdarma v angličtině.
  • IRB – interaktivní interpret ruby. Pomocí IRB můžete rychle testovat základní operace v Ruby. Interpret stačí spustit a můžete rovnou psát zdrojový kód, který je okamžitě zpracováván.
  • RubyGems – správce pro instalaci, aktualizace a odinstalování rozšiřujících balíků pro Ruby.
  • Fxri – interaktivní nápověda pro Ruby. Funguje podobně jako IRB, ovšem nabízí možnost vyhledávání v dokumentaci jazyka.
  • SciTe – jednoduchý editor pro Ruby, který umožňuje krom zvýrazňování syntaxe taky překlad kódu.

Po nainstalování si můžete ověřit funkčnost Ruby právě spuštění IRB, do kterého napište tento jednoduchý kód:

Tento příkaz odentrujte a pokud je vše pořádku, interpret ruby tento kód spustí a vypíše:

IRB můžete ukončit příkazem exit.

Instalace v Unixových systémech

Pokud se rozhodnete instalovat Ruby na některém uniovém operačním systému, ve většině případů jej můžete nainstalovat přes správce balíků.

V systému Debian GNU/Linux nebo systémech na debianu postavených (Ubuntu), můžete instalovat přímo přes apt-get:

V systémech postavených na Fedora Core využijete správce balíků YUM:

Pokud nebyly příslušné balíky nalezeny, nemáte přidány správné repozitáře.

V případě že nechcete instalovat Ruby přes správce balíků, budete jej muset stáhnout v podobě zdrojových kódů a na svém systému zkompilovat.

Z webové adresy http://www.ruby-lang.org si stáhnete aktuální verzi zdrojových kódů Ruby.

Zdrojové kódy je nutné rozbalit:

Pokud je rozbaleno, přesuneme se do rozbaleného adresáře a spustíme konfigurační skript:

Po vykonání příkazu můžeme konečně Ruby zkompilovat, abychom jej mohli nainstalovat:

Nyní máme zkompilováno a můžeme instalovat:

Jestli vše proběhlo pořádku, ověříme pokusem o spuštění Ruby. Do promptu stačí napsat příkaz:

Pokud je vše pořádku a systém nevypsal žádnou chybu, máte Ruby úspěšně nainstalováno.

Závěrem

V příštím díle si napíšeme jednoduchý první program

Comments are closed for this page

Mike

Díky moc jen tak dál, budu se těšit na další články o Ruby/Ruby on Rails.

About
Hi, i am programmer from the Czech Republic. I love web development (Ruby, Ruby on Rails, PHP, Nette) and iOS development (Objective-C, Cocoa).
To cooperate, here is my phone:
+420 608 836