© 2013 All rights reserved.
5

Nový google search layout. Děkuji, prozatím nechci…

Proč se mi nelíbí nový vzhled vyhledávání Google a jak jsem se vrátil ke starému vyhledávání.

Google v několika posledních dnech testoval a spustil nový design vyhledávání a tím rozpoutal řadu diskusí a uvedl v zklamání spousty uživatelů.

Primární změna spočívá v novém levém sloupci, který byl součástí designu už delší dobu, ale bylo možné jej vypnout, což ve stávající verzi již bohužel možné není, a to je škoda. Nikde v nastavení neexistuje možnost navrátit se k původnímu způsobu vyhledávání nebo zrušení tohoto nové levé menu.

Další provedené změny jsou v podobě upraveného inputu pro vyhledávání, nebo přidané klávesnice (nechápu proč byla přidána i pro české vyhledávání). Tyto změny nejsou až tolik zásadní a vcelku bych se s nimi dokázal smířit.

Google vyhledávání včera a dnes

Google si vždy zakládal na jednoduchosti, která pro něj byla výrazná a odlišovala jej od ostatních vyhledávačů, které namísto pouhých výsledků vyhledávání nabízí spoustu dalších možností. Za tuto jednoduchost jej taky každý obdivoval a rád používal. Napíšeme dotaz a jediné co se nám dostane jsou jeho výsledky.

Pokud chci hledat obrázky, jdu na subdoménu images, pokud chci vyhledávat zprávy, jdu na subdoménu news, a tak podobně.google new search vs old search

Vyhledat stránky pouze česky

Asi nejhorší krok je v umístění možnosti vyhledat stránky pouze v nastavených jazycích, které se dříve nacházelo pod inputem pro dotaz v podobě radiobutonu. Nyní se tato možnost ukryla do levého menu, kam se nejde jednoduše přepnout tabulátorem, ale je nutné použít myš a kliknout na odkaz, celá operace je tím složitější a zbytečně zdlouhavá.

Google si určitě dobře uvědomuje, proč tento design použil a proč uživatelům tento design nastavil a určitě k tomu má dobré důvody, bohužel je škoda, že nenabízí možnost vrácení se zpět k původnímu způsobu vyhledávání, kde levý panel existoval stejně jako nyní, ale byla možnost jej skrýt.

Google Chrome – nastavení původního způsobu vyhledávání

Pokud používáte pro prohlížení stránek webový prohlížeč Google Chrome, máte možnost se ke starému způsobu zobrazení výsledků vyhledávání jednoduše vrátit:

V Chrome si nastavte nové výchozí vyhledávání, kam zadejte adresu:

 

http://www.google.com/webhp?hl=cs#hl=all&&source=hp&q=%s

 

Viz obrázek.google new search vs old search

Závěrem

Nebudu tvrdit, že nové vyhledávání je špatné. Určitě je správně, že se google snaží uživatelům nabízet možnost vyhledat detailně co potřebují, co se mi nelíbí, že google nedává možnost výběru zaběhnutého způsobu.

Comments are closed for this page

Diky za tip. Se starym vyhledavanim jsem byl spokojenejsi.

Na starou verzi se dá dostat přes tohle url http://www.google.cz/webhp?hl=all takže je to použitelné ve všech prohlížečích

Osobně jsem se nového layoutu taky poněkud rozpačitý, ale rozhodně jsem rád, že google nestojí na jednom místě – čehož sem se poslední dobou trochu obával.

Jinak bych navrhoval přemístit levý sloupec doprava.

Jiste, vsak jsem adresu ve clanku uvedl, me spis jde o nastaveni prohlizece, aby mohl nativne vyhledavat ve starem designu.

Na neustále změny Googlu si prostě budeme muset zvyknout. Taky mi více vyhovovalo staré vyhledávání.

About
Hi, i am programmer from the Czech Republic. I love web development (Ruby, Ruby on Rails, PHP, Nette) and iOS development (Objective-C, Cocoa).
To cooperate, here is my phone:
+420 608 836