© 2013 All rights reserved.
25

Notepad do kytek

Aneb (ne)programujeme v Notepadu.

Dneska jsem se setkal s dalším člověkem, který mi tvrdil, že pro jednoduché HTML, nebo občasné programování v JavaScriptu si vystačí s Notepadem ve Windows.

Ano, vystačí, ale to jenom proto, že nevyzkoušel nikdy nic jiného.

Vždyť k samotnému Notepadu existuje spousta pohodlnějších alternativ, které zvládají alespoň, když už nic jiného, zobrazení syntaxe a je možné je jednoduše integrovat do systému namísto primitivního Notepadu, který neumí nic, krom uložení a otevření textového souboru.
Já jsem si zvykl používat dvě z těchto alternativ:

Notepad 2

Notepad 2 je freeware software, který je obdobou klasického Notepadu, vlastně ani nenabízí žádné nové výrazné rozšíření, pouze doplňuje poznámkový blok o možnost zobrazení syntaxe.


notepad

Syntaxi zvýrazňuje dle přípon souborů, které je možné měnit v INI souboru.
Jádro editoru, tedy vlastně celý editor, je založen na Open Source projektu Scintila.

Notepad++

Notepad++ je oproti Notepadu 2 o něco výše. Kromě samotného zvýrazňování syntaxe podporuje velké množství dalších funkcí, s možností rozšíření o další pluginy, které z klasického poznámkového bloku udělají trošku víc.

Editor je stejně tak freeware, takže je možné jej používat zdarma.
Editor nastavuje správnou syntaxi, stejně jako Notepad 2, pomocí přípon souborů, navíc je však možné v menu vybrat syntaxi jinou pouhým kliknutím.

Stejně jako Notepad 2 i Notepad++ pohání komponenta Scintila.

Závěrem

Nesnáším lidi, kteří mi tvrdí, že jim pro programování stačí poznámkový blok ve Windows!!

Poznámkový blok opravdu nestačí, i když si to někteří zaostalí jedinci myslí.

 

A co používáte vy pro občasnou rychlou editaci kódu?

Comments are closed for this page

U mě vede PSPad, i když je pravda, že jsem ani jednu z uvedených aplikací nezkoušel.

Pro vývoj používám netbeansy (php, sql, javascript,…) pro rychlou editaci -když nepotřebuju čekat až se fazolky načtou- používám pspad.

Jednoznačně pspad. V tomto se možná neliším od toho notepadáře 🙂 Prostě tvrdím, že pspad je pro mě ta nejlepší možnost a šmytec. K hledání alternativy nemám důvod ani jaksi sám o sobě a kromě toho mě docela uklidňuje, že lidí, co tvrdí totéž, je opravdu hodně.

Jediná věc, kterou občas postrádám, je code folding, protože nepíšu úplně banální věci.

PsPad

Geany (Linux) pro rychlou editaci kódu a jinak NetBeans.

Vim, jedině vim.

Programovat v jakémkoli textovém editoru je bláznoství. Chytřejší sice umí třeba zvýrazňovat syntax, ale to je tak všechno. Pokud jde o kódování HTML, CSS apod., tak jsem ještě nenarazil na obstojný komplexní nástroj. Jediný, který je velmi chytrý je Coda, ale má také spousty nedostatků.
PsPad jsem na Win také velmi dlouho požíval, ale jen proto, že jsem nic lepšího nenašel, možná jsem hledal málo 🙂

GVIm

U mě taky vede PSPad. Na vývoj mám Eclipse. A na suepr rychlé prohlížení používám Lister z Total Commanderu 🙂

vim. Často i na vývoj.

nesnášíš?

Používám jEdit, velké množství pluginů, přehledný, dobré uživatelské prostředí – musíte si ale doinstalovat a nastavit hodně pluginu. PsPad má výhodu, že je komplet.

Jinak NetBeans, ale dost často se přistihnu, že stejně programuju v jEditu, protože NB docela nestíhají.

Na rychlé úpravy PSPad (jak jinak), na vývoj Eclipse. Už delší dobu se snažím dokopat k vyzkoušení netBeans (aspoň na týden), nějak se ale pořád nemohu přinutit…

On notepad2 nemá "jenom" zvýraznění syntaxe. Hodně důležitá vlastnost je podpora různých kódování (přece jen dělat v notepadu v UTF8 nějak moc nejde) + zvládá i různé konce řádků (jak win a linux tak mac).

a nebude problém mezi klávesnicí a židlí?

PsPad

Na rychlé úpravy kódu jsem si oblíbil Notepad++, který jsem si rovnou implementoval i do TC.
Pro vývoj používám Eclipse. Dlouho jsem hledal a zkoušel (i v době, kdy už jsem používal Eclipse) vhodnější free editory, ale bez úspěchu. Né že by Eclipse byl dokonalý, ale neobtěžují mě u něj detaily, které u ostatních editorů ano.

Když jsem se učil, používal jsem NotePad. Pak jsem objevil PSPad a od té doby nic jinýho nepotřebuju.

notepad++ hlavně kvůli tomu že se dá snadno nahradit za vestavěný notepad

Na Windows používám obvykle PSPad, na Linuxu Vim, Emacs nebo Geany.

Na rychlou editaci? Nejčastěji mcedit.

Na občasnou editaci použijí ten Notepad ale to jen když fakt rychle potřebuju místo 2 slov něco zaměnit …. jinak je fakt lepší externí program zvlášť na PHP .. bez vyznačení syntaxe bych se v tom po 20 řádcích nevyznal …. PSPAD a nebo můj oblíbenej Macromedia HomeSite+

Na Windows jsem dlouho dělal v jEDITu, jelikož mi přišel ze všech Java věcí nejrychlejší, ale postupem času měl problémy s doplňováním i syntaxí, od určitých verzí php…

Na rychlou editaci jsem používal PSPad, ale dost často mě mršil odsazení…

Postupem času jsem přešel od Zend Studia do Eclipse a z Eclipse do placeného NuSphere PHPEd(u), který mě asi vyhovoval nejvíce… Jenže jsem začal potřeboval i Python a tak jsem se vracel k Eclipse a pak zkusil NetBeans a vyhrálo, aspoň na Python a semtam sem v něm dělal i PHP…

Po přechodu na Mac OS, kde je Java podstatně rychlejší než na Windows (na srovnatelném HW) jsem zůstal u NetBeans a přijde mi, že i jejich vývoj se posuvá dále a dále a zatím zůstanu věrný… Na rychlou editaci na Mac OS používám TextWrangler, který je freeware, umí syntaxi a je rychlejší…

Tak pokud jde o opravdu rychlou editaci, používám NotePad++ jinak Netbeans.

Notepad, jsem pro programování používal jen krátce, hlavně v začátcích. Nyní používám PsPad

About
Hi, i am programmer from the Czech Republic. I love web development (Ruby, Ruby on Rails, PHP, Nette) and iOS development (Objective-C, Cocoa).
To cooperate, here is my phone:
+420 608 836