© 2013 All rights reserved.
10

Státní maturita – ANO!

Státní maturita, poslední dobou velmi diskutované téma, je bezesporu velice správný krok, proti stávajícímu úpadku koeficientu vzdělanosti v České Republice.

Pouze pět procent studentů středních škol považuje státní maturitu za užitečnou, 75 procent studentů si naopak myslí, že zavedení státní maturity je zbytečné, tak vyplynulo z průzkumu z centra příprav pro novou maturitu.

school 1

Samozřejmě byl tento výsledek vcelku jasný a předvídatelný, já, jako student, bych nehlasoval jinak, ale neměl bych podstupovat něco, do čeho jsem takovýmto způsobem zainteresovaný a čím budu od předešlých studentů v určité nevýhodě.

Bohužel je státní maturita zřejmě jediný způsob, jak zastavit, nebo alespoň velkou mírou zpomalit úpadek maturitních zkoušek.

Ještě když jsem ještě já nastupoval na střední školu, cca 10 let zpět, bylo normální, že méně zdatní spolužáci, kteří neměli výsledky na to, jít na střední školu, šli na učiliště, které bylo zakončeno výučním listem, v dnešní době mi přijde, že takové školy snad už ani neexistují, a všichni chtějí jít na obory ukončené maturitou, a na trhu práce se tak vyrovnat studentům zdatnějším a snaživějším.

O státních maturitách se spekulovalo už dávno

school 2

Státní maturity se připravují a plánují už od roku 1997, od té doby vyšlo státní rozpočet její pouhé plánování na částku přes čtvrt miliardy korun, a její nynější příprava by měla, dle Ondřeje Lyšky (ministra školství) vyjít na dalších 480 milionů korun.

Maturita zadarmo

V současné době je úroveň maturitní zkoušky na většině učilišť nastavena na tak nízkou úroveň, že je její zvládnutí možné opravdu i bez sebemenší přípravy.

Když jsem si nedávno četl maturitní otázky z matematiky z jednoho nejmenovaného učiliště, které nabízí studentům studium maturitních studijních oborů, přišli mi otázky jako učivo základní školy. No a pokud navíc studenti dostanou vypracované příklady předem, aby si je mohli nastudovat a vlastně se je nazpaměť naučit, tak je potom zbytečné studenty zkoušet.
Jak by se asi divili (a nejen studenti), kdyby dostali u maturit stejné příklady, jenom mírně upravené, ale to se bohužel nestane a studenti jsou po naučení cca 20 jednoduchých příkladů připraveni.

Na soukromých školách lze maturitu koupit

Samotnou kapitolou jsou potom soukromé střední školy, kde studenti studují, dokud platí, a dokud platí, tak studují úspěšně (tohle pravidlo možná neplatí na všech soukromých školách).

Opět se jedná o výsměch, pokud jsou upřednostňování studenti bohatých rodičů, kteří mají možnost školu sponzorovat (setkal jsem se s tím už na mojí základní škole).

Školství a vzdělanost jde do kytek

school 3

Shodou okolností znám několik učitelů, kteří učí jak na středních, tak na základních školách, a věc na které se shodou je právě to, že vzdělanost ve školách rapidním způsobem upadá a studenti degenerují. Učivo, které se dříve probíralo na základní škole, se pomalu přesouvá do prvních stupňů škol středních, a ani tak nejsou schopni studenti toto učivo korektně zvládat.

Normy, normy, …

Jak jsem se dozvěděl, tak největší problém jsou právě podprůměrné střední školy, které si nemohou dovolit své absolventy vypustit do života bez ukončeného maturitního vzdělání a maturitního diplomu, neboť by jim klesaly průměry a tím by klesal zájem studentů a rodičů o tyto školy. Jsou to právě ty školy, které se státních maturit bojí nejvíce, ale právě ty, které by státní maturity nejvíce potřebovali.

No, co si ostatně myslet o studentech, kteří při protestu neumějí trefit ani správnou budovu?

Comments are closed for this page

Souhlasím, tento názor zastávám už velmi dlouho.
Lidé, kteří propadali na základní škole, šli na učiliště, udělali si nádstavbu a nyní studují vysokou školu a opět bez jakéhokoliv učení, protože i úroveň vysokých škol je velmi rozdílná (př. uvedu UTB, Mendlovka nebo Ostrava…).

Maturita tedy dnes nemůže nic znamenat (a stejně tak titul), protože jej jde získat téměř zdarma a bez jakéhokoliv úsilí.

Prostě naše generace bude samý titul, nic to znamenat nebude.

Znám desítky případů, jak probíhá výuka na některých školách – odpovědi na testy předem, učitel při zkoušce úplně chybí, odejde nebo dokonce jim říká co mají napsat. některé školy mají dokonce neomezený počet pokusů na zkoušku (8 a více), to už musí udělat s prominutím i blbec…

Pohled vystudovaneho cloveka je jiny nez pohled studenta. Ja jakozto student se statni maturitou nesouhlasim. Statni maturita pro nas vytvori obrovskou nevyhodu na trhu prace.

Myslím si, že státní maturity jsou dobrý velmi nápad, který tuto zemi zase posune ve vzdělanosti o kus dál.
Sám mám zkušenosti s tím, že co škola, to jiné nároky na maturitu. Bohužel však na to už nikdo jiný nekouká.
S čím však razantně nesouhlasím, je způsob uvedení do praxe. Přeci je nesmysl, aby člověk několik let studoval, tak aby prošel maturitou dané školy a potom mu "na poslední chvíli" řekli, že bude maturovat jinak. Byl bych pro konečně dokončit státní maturity a pak říci, že je bude dělat každý, kdo je v současnosti v prvním (eventuálně ve druhém) ročníku.

Se státní maturitou jednoznačně souhlasím.
Chci se však vyjádřit k protiargumentu, že je špatné, že studenti nevěděli již od prvního ročníku, že mají mít státní maturitu. To však není vůbec pravda. Naopak – v zákoně je již od roku 2004 zakotvena státní maturita. První takto měli maturovat ti, kteří v době uzákonění šli do prvního ročníku ve šk. roce 2004/2005 (SM šk. rok 2007/2008). Po protestech před dvěma lety došlo k posunu státní maturity na šk.rok 2009/2010.
Pravda je tedy taková, že každý kdo se ucházel v roce 2006 o studium počínaje šk. rokem 2006/2007, věděl či měl vědět (neznalost zákona ze strany zákonných zástupců neomlouvá), že maturita bude státní.

Samozřejmě, neznalost zákona neomlouvá a většina dnes studujících měla počítat se státní maturitou. Problém je v tom, že nikdo přesně nevěděl, jaké státní maturity budou. A vlastně se to pořád neví. Z mého hlediska je to jako kdybych věděl, že budu dělat řidičák, ale nikdo mi neřekl, co se mám učit a jestli to co učím, mi vůbec k něčemu bude.

Sama jsem se na gymnáziu setkala s případem, kdy žák absolutně nezvládal dané učivo, na konci šk. roku dělal reparát, ten udělal, ovšem ne díky svým znalostem, ale díky faktu, že si škola nemohla dovolit někoho vyhodit, protože by za něj v příštím roce nedostala peníze a do 4. ročníku těžko bude kdo shánět náhradu. Je to vážně smutné, že někdo se snaží celé 4 roky prospívat, a někomu to zkrátka jde samo. A to nemluvím o tom, že když někdo neprospěje u matrity, tak to vůbec nemusí znamenat zářijový termín, ale za 14 dní přijde do školy nařízení z kraje přiklepnout žáku maturitní zkoušku a to i bez toho aniž by se musel snažit v náhradním termínu. Dlouhé prsty jsou dlouhé prsty. A člověka to pořádně nas..e!

nechapu odstavec maturita zadarmo, jako jak ma nekdo tu maturitu zvladnout kdyz nevi co na ni bude opravdu dementni odstavec,kdyz nekdo v nem napise ze studenti dostanou vypracovane otazky predem to je prece jasne ze dostanou i na te statni to tak bude vzdycky to tak bylo protoze kdyby tomu tak nebylo tak by statni maturitu zvladl potom malokdo a chtel bych teda videt toho frajera co tam psal ze je vse lehke jak na ZŠ no to bych teda chtel videt jak by se s tim vyporadal on jsem vyhradne proti Statni maturite protoze bude tvorit opravdu velkou nevyhodu pro ty kteri pujdou do ctvrteho rocniku a budou se celou dobu ucit na soukromou maturitu a potom najednou dostanou statni kde se setkaji s necim co nikdo z nich nikdy nevidel jsem vyhradne proti ale nadruhou stranu se zase priklanim k nazoru ze ma vyhodu a to takou, ze se statni maturitou maji studenti pevny zaklad a otevrene dvere do EU jako takove ale stejne si myslim ze by to mělo padnout na studenty kteri se na to budou pripravovat do 1. rocniku a ne na ty kteri ani nevi co je ceka a jdou do 4teho rocniku

Je mi to líto, ale tenhle článek je jenom jedna velká pakáž. Ani jeden jediný odstavec nemluví pravdu. http://www.blisty.cz/2010/2/3/art51066.html

Tento clanek neni snuzka lzi, ale jenom autoruv nazor a ja sdilim stejny.

Nutno podotknout, že ta "státní maturita" měla být už i v roce 2004. Pečlivě nás na ní připravovali již od prvního ročníku. Ve čtvrtém ročníku ji definitivně odložili a my měli pouze testovací formu. Dle mého názoru byla opravdu primitivní oproti "školní maturitě".

About
Hi, i am programmer from the Czech Republic. I love web development (Ruby, Ruby on Rails, PHP, Nette) and iOS development (Objective-C, Cocoa).
To cooperate, here is my phone:
+420 608 836