© 2013 All rights reserved.
7

Jak se učíte programovat?

Kdo by nechtěl umět programovat. Bohužel od slova chtít a umět následuje dlouhá cesta, na které je spousta učení a přemáhání.

Programování samo o sobě není složité, ale naučit se programovat, od úplného začátku, bez znalostí, popřípadě s minimálními znalostmi, už není moc jednoduché, to mi dá za pravdu asi každý. Pokud jednou pochopíte základy algoritmizace, je jednoduché se naučit syntaxi daného jazyka, ve kterém chcete programovat.

image

Jako první je důležitý vývěr „vašeho“ prvního jazyka. Od tohoto kroku se odvíjí celé učení a celé zaměření, kterým se budete v začátcích, a možná i v budoucnu, odvíjet. Existují například jazyky pro učení přímo vytvořené, jako například Pascal, které jsou, co do syntaktického zpracování a pochopení, velmi jednoduché.

Pascal, na kterém řada lidí začíná, hlavně díky jeho velmi jednoduché a intuitivní syntaxi, je ještě v dnešní době pro učení velmi populární a učí se na spoustě škol, i když obsahuje opravdu jenom velmi strohé základy a hlavně možnosti. Nicméně bohužel Pascal není moc perspektivní.

Pro začátek je dobré zvolit programovací jazyk s „céčkovskou syntaxí“, protože

existuje spousta programovacích jazyků, které tuto syntaxi používají a je potom v budoucnu jednoduché na tyto jazyky přejít a velmi jednoduše se jejich syntaxi naučit.

Pokud jste tedy bez úplné znalosti, nebo máte pouze omezené základy, je důležití si vybrat takový jazyk, na kterém získáte základní návyky a pochopíte základy.

Určitě by jsem nedoporučoval jazyky jako je například PHP, na kterém se v základech nenaučíte správně inicializovat proměnné a pracovat s pamětí a datovými typy, které jsou ve většině jazyků důležité a tím získáte zbytečně špatné návyky.

Další krok, který je velmi důležitý, je výběr správné literatury. Určitě by jsem nedoporučoval krátké tutoriály na internetu, které většinou stejně nejsou dopsány do konce a jsou ponechány nedotažené, ale investovat trochu peněz do kvalitní literatury, ve které je problematika většinou probrána do podrobností a lépe vysvětlena. Kniha je prostě kniha.

Pokud se už chcete uchýlit k tutoriálům na internetu, snažte se vybrat takový, který je dotažen do konce, tedy žádný třídílný seriál.

Při učení je důležité hlavně neustále programovat. Programování není pouze o naučení se syntaxe, ale hlavně o algoritmizaci, které se naučíte hlavně praxí. Naučení se syntaxe není většinou složité, složité je právě vymyslet správný algoritmus, jakým se bude daná úloha zpracovávat.

Závěrem

Na programování není žádná věda. Programování je jednoduché, pokud je člověk schopný a baví jej to. Jak jste začínali vy? Se kterým programovacím jazykem jsem začínali, který vás nejvíce oslovil?

Comments are closed for this page

100% pravda, ziaden tutorial, programovat sa clovek nenauci cez noc…zacinal som na Pascale asi 3 roky na strednej a teraz na VS frcim zatial v jave…inak aj "cecko" mam odskusane a urcite je pravda ze programovanie nieje o syntaxe jazyka ale o umeni algorytmicky mysliet.

Tak začínal jsem s Pascalem, poté s Céčkem, Delphi. Nakonec v praxi jedu s J2EE + Java, ale doma se věnuji .NETu – WPF, SilverLight 2, ASP.NET ….

Začínal jsem s PHP, pak jsem letmo potkal C++ a aktuálně mám v plánu nastudovat do hloubky C#.

Dnes je programování hlavně o tom umět nejen algoritmicky myslet, ale umět i objektově myslet. Mě se nejvíce zalíbyla Java. Je plně OO, má céčkovskou syntaxi a je poměrně jednoduchá. Ke studiu bych doporučil i nějakou knihu o objektovém návrhu, UML a dříve či později člověk narazí na návrhové vzory. Dnes je asi největší problém umět se vyznat v tom obrovském množství knihoven, tříd a jejich metod.

Já jsem začínal s ActionScriptem i když se tomu nedá úplně říkat programování, ale teď se začínám orientovat i v javě Flash mi velice pomohl a doporučuji pro budoucí programátory javy, aby v případě, že by jste si chtěli zakoupit knížku o javě pečlivě vybírejte já sem udělal s výběrem hroznou chybu.

Myslím, že ideální pro programátora je začíst s C++, je to ze začátku peklo, kterým musí každý projít ale potom když člověk rozumí tomu jak jsou jednotlivé objekty reprezentovány v paměti a samostatně je manažuje a poté v další fázi chápe objektový model, není problém přejít jak na javu či C#, které jsou logickými nástupci.

Já začínal s QBasicem a tutoriály v Ábíčku. Pak jsem přešel na Pascal a začal najednou přibírat i ostatní známé jazyky, jako C, Assembler, PHP, Javu, … Souhlasil bych s kolegou, že v dnešní době je těžší zvolit správné knihovny, protože programovat vše sám je jen pro blázny jako jsem já 🙂

About
Hi, i am programmer from the Czech Republic. I love web development (Ruby, Ruby on Rails, PHP, Nette) and iOS development (Objective-C, Cocoa).
To cooperate, here is my phone:
+420 608 836