© 2013 All rights reserved.
2

iPhone 3G: Jsem Apple pozitivní

Nemoc zvaná iPhone 3G se v posledních několik dnech šíří jako lavina. I já jsem se stal Apple pozitivním.

Původně jsem si nechtěl iPhone 3G vůbec kupovat, ale když jsem se dozvěděl o jeho ceně u Vodafone, nešlo to jinak a telefon jsem si objednal. Hned na druhý den mi jej kolem osmé hodiny ranní přivezla Česká pošta. Super.

iphone 3g

Do včerejšího dne jsem iPhone nevěnoval moc pozornost, i když je pravda že už si chci nějakou dobu koupit nový mobil, iPhone by mě zřejmě nenapadl (za všechno mohou operátoři u Vodafone, kterým se prostě nedá říct NE. A to jsem si chtěl jenom zmenit tarif).

První zapnutí

Ještě včera večer jsem se na příchod nového telefonu připravil a nainstaloval iTumes, abych mohl telefon po jeho převzetí co nejrychleji začít používat.

Po vybalení z krabice jsem do něj vložil SIM kartu pomocí přiloženého „klíče“ a připojil k notebooku. ITunes si iPhone okamžitě všimlo a po několika vyplněných formulářích jsem s ním mohl začít konečně pracovat.

Po odpojení od počítače jsem se dočkal a mohl vidět plochu telefonu plnou ikon, jako je tomu ve všech reklamních kampaních Apple.

Design

Co je na iPhone úžasné je právě jeho design. Všechno perfektně zapadá, všechno je na svém místě, všechno funguje jak má. Apple prostě umí.

IPhone 3G je jenom několik milimetrů široký, což je úžasné, bohužel všechny ostatní rozměry jsou dost velké. Osobně dávám přednost raději menším telefonům, které lépe padnou do kapsy a při nošení o nich nemusím vědět. Nicméně výtku k velikosti nemám a po jednom dni požívání jsem zjistil, že mi vcelku vyhovuje a telefon nepřekáží. I když jej musím ovládat většinou dvěma rukama.

V horní části telefonu se nachází konektor pro připojení sluchátek, které jsou součástí balení. Jedná se o 3.5” jack, takže není problém připojit téměř jakákoli sluchátka, nebo reproduktory.
Na druhé straně horní části je tlačítko na přepnutí telefonu do Spánek/Probuzení, který způsobí přepnutí telefonu do úsporného režimu (zřejmě pouze vypnutí displaye).

V levé části se nachází dvojice tlačítek pro ovládání hlasitosti, což je dost praktické hlavně při poslouchání hudby a tlačítko pro vypnutí zvuku, které je dle mě řešeno dost neprakticky a dvakrát se mi při strkání telefonu do kapsy stalo, že jsem zvuky omylem vypnul.

Zespod telefonu je konektor pro připojení kabelu, bohužel se nejedná o klasické USB nebo miniUSB, což je určitě škoda.

Nejzajímavější je ovšem přední plocha telefonu, která obsahuje ve své střední části display, doplněný vespod pouze jedním tlačítkem, pro přechod do hlavní nabídky, a sezhora reproduktorem.

Co do stránky designu nejde telefonu opravdu téměř nic vytknout a vypadá perfektně.

Ovládání telefonu

Ovládání telefonu jsem se docela bál, protože jsem byl prozatím z každého telefonu zvyklý na klávesnici. Naposled na mém HTC dokonce plnohodnotnou.

Ovšem iPhone mě dost potěšil a jeho ovládání je opravdu intuitivní a bezproblémové. Téměř veškeré ovládání telefonu provádíte na dotykovém display, pouhým pohybem prstu. Dokonce i klávesnice, která se vysouvá při nutnosti psát text, je po několika pokusech dost použitelná a jednotlivé písmena jde mačkat vyšší rychlostí. Display reaguje velmi rychle.

Celé uživatelské rozhraní telefonu je řešeno dost přívětivě a pracovat s ním je radost. Při práci se každým druhým táhnutím prstem setkáváte s příjemnou animací, kterými jsou doplněny veškeré přetahování, rolování, nebo mazání.

iPhone jako telefon

Na použití iPhone jako plnohodnotného telefonu je slyšet dost kritiky. Já telefon používám primárně na telefonování a SMS zprávy, které v tomto přístroji nemají takovou podporu, na jakou jsem byl zvyklý na HTC a Windows Mobile, pro mě nejsou zase tak důležité. Ovšem i tak je zde podpora SMS zpráv řešena dostatečně a SMS zprávy jdou bez problémů přijímat i posílat, až na výpisy, kterých se nedočkáte.

Na rozdíl od SMS je podpora telefonování zpracována na jedničku. Dokonce i telefonní seznam mi vyhovuje. Při telefonování můžete například jednoduše vytvářet konference, což jsem dneska zrovna vyzkoušel.

Použití pro multimédia

iPhone 3G je multimediální telefon, což se odráží i v jeho vybavení.

Jako jednu ze základních aplací obsahuje celý přehrávač iPod, pomocí nějž je možné přehrávat hudbu, nebo třeba videa.

iPod umožňuje, díky aplikaci iTunes, jednoduše importovat hudbu do telefonu z počítače, ze které je možné v telefonu například vytvářet playlisty, které jde velmi jednoduše přehrávat, a spousta jiného.

Telefon jsem nikdy nepoužíval jako MP3/MP4 přehrávač, takže tuhle funkci asi moc neocením.

Kromě přehrávání hudby obsahuje iPhone spoustu dalšího. Dost zajímavá je podpora map z Google Mapy, jejichž ikona se nachází přímo v hlavní nabídce. V telefonu je integrována podpora zobrazení map jako satelitních, klasických nebo hybridních. Díky GPS přijímači umožňuje telefon i částečnou navigaci, která samozřejmě není srovnatelná s klasickou navigací, na kterou jsem zvyklí z auta, ale i tak může být pro jednoduché zjištění polohy nebo nalezení místa ve městě užitečná.

Kromě map obsahuje telefon například podporu pro vyhledávání a přehrávání videí z YouTube, nebo příjemný prohlížeč obrázků, který se ovládá velmi jednoduše a opět je možné, díky aplikaci iTunes, do telefonu snadno importovat obrázky nebo videa z počítače.

Podpora pro multimédia je z pohledu iPhone velká, bohužel 80 procent všech aplikací potřebuje pro svůj chod internet. Ne nadarmo mi operátorka u Vodafone aktivovala tarif připojení na stálo.

Display

Nejzajímavější na celém telefonu je právě jeho display. Display je samozřejmě dotykový a jeho zpracování je perfektní.

Na display jde bez problému pracovat na přímém slunci, bohužel v takovém stavu, v jakém jsem jej vytáhl z krabice už asi nikdy nebude a otisky prstů jsou na něm dost vidět.

Konkrétně display je jedna z věcí, kterou na iPhone obdivuju nejvíce. Jedná se TFT aktivní dotykový s úhlopříčkou 3,5″ a barevnou hloubkou 16,7 milionu barev. Rozlišení displaye je 320 x 480 bodů a navíc obsahuje senzor okolního osvětlení, který umožňuje automaticky regulovat podsvícení, které je velmi pěkné a rovnoměrné.

Komunikace a přenos dat

Pro komunikaci nabízí iPhone téměř všechno, co by jste od moderního telefonu očekávali.

Najdete zde podporu pro WiFi (802.11b/g), dále BlueTooth v2.0 (podpora profilu A2DP) + EDR nebo v poslední řadě systémový konektor od Apple.

Jelikož telefon je většinu času používání, když nebudu telefonovat, nutné mít připojený k internetu, je podpora hlavně WiFi dost příjemná a pokud se telefon do oblasti nějaké sítě přiblíží, sám nabídne její připojení a používání. Toto oceňuji hlavně doma, kde mám bezdrátové připojení a nemusím si čerpat svůj 3GB FUP od Vodafone.

Pro přenos dat nabízí iPhone 3G technologie EDGE (třída 10), GPRS (třída 10) a HSDPA

Závěrem

To bylo několik postřehů z prvního dne používání iPhone 3G:
Pocit z prvního dne používání mám vynikající a telefon se mi opravdu líbí, i když jsem si ještě včera ráno nemyslel že si jej kdy koupím, hlavně po přečtení několika diskusí. Nakonec jsem rád že jsem tak udělal.

Pokud hledáte příjemný telefon, který budete používat jak na práci, tak pro zábavu, mohl by být iPhone 3G žhavým kandidátem.

Comments are closed for this page

dalsi co sa pridal do stada oviec ktore naleteli apple reklamam 🙂

Iphone je skvělý telefon.

About
Hi, i am programmer from the Czech Republic. I love web development (Ruby, Ruby on Rails, PHP, Nette) and iOS development (Objective-C, Cocoa).
To cooperate, here is my phone:
+420 608 836