© 2013 All rights reserved.
3

Jak se krade web

Zloději jsou všude a ani webdesign toho není výjimkou. Bohužel je spíše smutné nežli veselé, co si lidé běžně dovolí.

Doplnění ze dne 15.11.2007
Bez jakéhokoli oznámení jsem dnes náhodou zjistil, že web http://phpttjournal.name je přesměrován na adresu Spřehledem.cz

Krade se v normálním světě, ale bohužel i v tom virtuálním, na internetu. Dneska jsem se o tom přesvědčil na vlastní pěst, kdy jsem byl upozorněn na web, který se nápadně (až moc nápadně) podobá našemu Sprehledem.cz (pokud si nastavíte defaultní styl – stříbrný).
Jedná se o web www.phpttjournal.name, který jak se zdá bez nejmenších problémů zkopíroval design celého Spřehledem a vydává jej za svůj, soudě podle patičky stránky ve které je uvedeno „© 2004-2007 phpTTJournal.name. Všechna práva vyhrazena. Powered by cms Journal systém“. Nebo myslíte že je to náhoda, aby se dva weby podobali až tak moc? Asi těžko, že?

Bližší prozkoumání

Po bližším prozkoumání zjiš´tuji, že se nejedná pouze o design, ale o kompletně všechno co bylo možné na Spřehledem stáhnout. Obrázky, z nichž většinu na webu ani nenajdete, jsou pouze na Spřehledem.cz volně dostupné a použity v designu, javascripty, které stejně tak nejsou na webu nikde použity, ale pouze zkopírovány. Prostě všechno k čemu měl dotyčný člověk přístup.

Obrázky na webu

Design pochází od firmy Smartstudio.cz která je i majitelem zmíněného webu Sprehledem.cz. Majitel Smartstudia samozřejmě neví nic o tom, že by někomu poskytl jeho design (a proč by to taky dělal). Důkaz o tom, že jsou obrázky opravdu naše je v ukryt v podpisu většiny obrázků:

Jedná se prakticky o všechny ikony, které byly ve smartstudiu vytvořeny nebo alespoň upraveny. Tohle je jasný důkaz o zkopírování.

Kontakt

Bohužel byl trochu obtížné sehnat na majitele Phpttjournal kontakt, protože odkazy na kontakty na webu nefungují. Proto jsem se nejdříve obrátil na banan.cz, u kterého celý web hostuje. Zde mi na technické podpoře ochotně sdělili email na který byl hosting zaregistrován.
Nejprve jsem zkusil nenápadně zjistit zda je email používaný a tak jsem napsal dotaz, zda by bylo možné na webu Phpttjournal umístit reklamu. Bylo mi sděleno že to je problém, protože všechna reklamní místa jsou až do května 2008 obsazena. (no zajímalo by mě kým, ale budiž, email je používaný a je funkční). Bohužel na další emaily majitel nereagoval a tudíž jsem potřeboval jiný kontakt.

Rozhodl jsem se podívat se do cache Googolu a zjistit něco odtamtud.
Kontakt jsem zjistil, a to konkrétně icq číslo na majitele. Stejného jako email (dle jména v profilu).


kontakt

Jak je vidět, tak kontakt v současné verzi webu není, ovšem ten co tam dříve byl, byl už v našem designu. Paradox!

A ještě se s vámi podělím o jednu zajímavost, kterou jsem díky cache Gogolu našel:


budoucnost

Máte podobné zkušenosti s kopírováním designu? Zajímalo by mne, jak lze v podobném případě postupovat.

Informace o majiteli PhpTTJournal.name:
Email: markus.petr@t-email.cz
Icq: 231-183-823
Jméno: Petr Markus

Comments are closed for this page

Kopírování nápadů je dnes takřka na denním pořádku. Webů je tolik, že někdy i sám člověk vytvoří něco velice podobného něčemu jinému. Ale okopírovat všechno a nesnažit se změnit ani zdroják s popisy a soubor se styly je fakt ubohé. A o těch obrázcích s podpisem ani nemluvě 🙂

Je to až zarážející co všechno si lidi dovolí.
No ale berte to z té lepší stránky, alespon máte zpětný odkaz na Sprehledem.cz

About
Hi, i am programmer from the Czech Republic. I love web development (Ruby, Ruby on Rails, PHP, Nette) and iOS development (Objective-C, Cocoa).
To cooperate, here is my phone:
+420 608 836