© 2013 All rights reserved.
3

Photofiltre, když malování nestačí

Každý občas potřebuje upravit fotografii, nebo nějakým způsobem změnit či vytvořit obrázek. Pro operace, kde je malován ve Windows nedostatečné a Photoshop zbytečný nastupuje PhotoFiltre.

Po prvním nainstalování programu PhotoFiltre (instalační soubor je velký pouze 1.6 Mb) vás zcela jistě překvapí množství funkcí, které tento program, vzhledem ke své velikosti, nabízí.

Při prvním spuštění je program anglicky nebo francouzsky, ovšem velkou výhodou jsou podpory mnoha jazyků, mezi nimiž nechybí ani čeština, kterou je možné stáhnou přímo na webu programu jako .plg soubor. Tento soubor potom stačí nakopírovat do adresáře Plugins a po restartu programu již vše naběhne česky.

Základní myšlenkou celého konceptu programu určitě není vytváření složité grafiky, ale spíše jednoduchá úprava fotografií a obrázků, i když jednoduché grafické návrhy lze samozřejmě vytvářet.

Jak jsem již napsal, program obsahuje velkou řadu funkcí, které můžete pro editaci používat. Všechny tyto funkce jsou přehledně členěny do záložek v menu, ale bohužel mi dost chybí zobrazení funkcí v samostatných panelech a je dost nepraktické pro každou úpravu zajíždět myší do menu. Nicméně i přes to je program jednoduchý na ovládání a přehledný.

Jednotlivé položky menu obsahují vždy spousty funkcí, které lze pro dané operace použít. Nejzajímavější jsou zcela jistě položky Obrázek, Korekce a Filtry.

Obrázek

V menu obrázek jsou základní operace pro práci s obrázkem od jednoduchého překlápění či natáčení obrázku je zde dobře vyřešena práce s plátnem obrázku. Toto plátno můžete zvětšovat, zmenšovat či libovolně měnit jeho velikost. Neocenitelnou pomůckou je automatické ořezání obrázku, kdy po vložení můžete jednoduše jedním kliknutím ořezat z obrázku prázdné okraje.

Můžete k obrázku přidávat rámeček, nebo stín, nastavovat průhlednou barvu a tak dále.

Korekce

Již trochu zajímavější je menu Korekce, která nabízí základní operace pro korekci obrázků. Obsahuje funkce pro úpravu jasu, kontrastu, odstínu, sytosti barev, barevné rovnováhy, a podobně.

Velmi často používanou funkcí je náhrada barvy, kdy určitě oceníte kapátko pro výběr barev. Můžete měnit RGB kanály barev, vytvářet negativy nebo změnit barevný nádech fotografie.

Filtry

Určitě nejzajímavější z celého programu je položka Filtry. Filtrů obsahuje program nepřeberné množství a některé jsou opravdu pěkně propracované a určitě stojí za vyzkoušení.

Obsahuje jak základní filtry pro změnu šumu či barev, tak zajímavé filtry pro změnu struktury obrázku nebo jeho deformaci.

Program PhotoFiltre používám již dlouhou dobu a nikdy mě nezklamal. Na základní úpravu obrázků je to opravu to nejlepší co jsem vyzkoušel.

Comments are closed for this page

photofiltre používám už dlouho a jsem s ním nadmíru spokojen. nejvíce využívám dávkové zpracování obrázků, třeba když chci umístit na web obrázky z nějaké akce, tak převod na menší rozměr.

Opravdu skvělá alternativa k photoshopu, který je za nehorázné peníze a stejně tam nevyužiji ani desetinu funkcí. Proto u mě jasně vyhrává photofiltre, zvláště když je to freeware…

photofilter je super a moc dobre se snim pracuje

Super by byl nějaký update, se kterým by photofiltre pracoval s vrstvami, jinak vynikající program už protože je freeware, přes zásuvné moduly ke stažení. Používám ho asi 3 roky a na základní úpravu obrázků je tento program skvělý !! :). Kdo nevyzkoušel, ať neváhá.

About
Hi, i am programmer from the Czech Republic. I love web development (Ruby, Ruby on Rails, PHP, Nette) and iOS development (Objective-C, Cocoa).
To cooperate, here is my phone:
+420 608 836