© 2013 All rights reserved.
10

Nusphere PHPED

Pokud pracujete denně s PHP a hledáte vhodný editor je PHPED od Nusphere určitě slibným kandidátem, který je velice příjemný jak pro editaci, tak až například pro debugování kódu nebo správu databáze.

První začátky

PHPEd používám pod Windows již přez rok a musím říct, že jsem nenarazil na lepší editor pro PHP.
Nejedná se o freeware program, ale myslím si že investice se opravdu vyplatí a cena není zase tak vysoká.


image

Stáhnout jej můžete přímo z webu nusphere.com a celý měsíc zkoušet a testovat v jeho trial verzi. Po nainstalování je program ihned k dispozici a není nutné jej nijak aktivovat.

Při instalaci si rovnou můžete vybrat s jakou verzí PHP pracujete, zda PHP verze 4.x nebo 5.x a dle toho se přednastaví zvýrazňování syntaxe (samozřejmě můžete pro zvýrazňování syntaxe používat i obě verze).

Obsah programu

Program je primárně zaměřený (jak plyne z názvu, pro PHP), ovšem umožňuje editaci i například .xml, .js, .css nebo .py souborů.

Navíc přímo v sobě obsahuje manuály jak pro PHP, tak MySQL, HTML nebo JavaScriptu, které při práci využijete a oceníte.

Umožňuje automatické vytváření záloh, automatické ukládáni souborů, nastavení kódování pro editované soubory a podobné užitečné věci, na které si rychle zvyknete.

Nicméně primárně je určen pro editace .php souborů a z toho taky celý koncept programu.

Editace PHP

Pro samotnou editaci a psaní kódu je program opravdu přívětivý. Co nejvíce oceňuji (nejen u PHPEdu, ale i jiných obdobných programů) je doplňování názvů funkcí, které je v tomto programu opravdu špičkově udělané. Po napsání již tří znaků (tohle lze možná přenastavit) vám již PHPEd nabízí možné funkce, které můžete mít namysli. Samozřejmě můžete během nabídky psát dále a okruh funkcí se zmenšuje. Například po napsání slova „session“ vám editor přímo nabídne všechny funkce pro session, které lze použít a nejen funkce. Vypíše i jejich návratové hodnoty a vstupní parametry, a hlavně, vypíše stručný popis funkce a možnost přejít rovnou do manuálu a danou funkci si prohlídnout, čímž určitě roste efektivita práce.


image

Po napsání samotné funkce vám znova program oznámí, jaké vstupní parametry funkce obsahuje a navíc v jaké verzi PHP lze použít, čímž snadno předejdete nekompatibilitě.

Stejně tak funguje práce s proměnnými či metodami ve třídách, kdy je vám PHPed schopen nabídnout, které proměnné, metody nebo funkce můžete použít a které jsou v dané třídě definovány.

Opět nabídne jejich seznam včetně vstupních parametrů u metod a možnosti k dané funkci, metodě či proměnné rovnou přejít.

Stejně tak si můžete seznam daných funkcí, metod, tříd či proměnných přehledně zobrazit v Code Exploreru, kde je jejich seznam a ihned k ní přejít.

Pro mě neocenitelným pomocníkem se stal Code Templates, ve kterém si nadefinujete vlastní šablony pro zdrojový kód a jednoduše je vkládáte. Po nainstalování programu jsou již předem některé šablony vytvořeny, jejich nabídku vyvoláte stisknutím CTRL+J, ale není problém do tohoto seznamu přidat vlastní nebo stávající upravit přesně podle potřeb.

Nejen Editor

PHPEd není samotný editor, jak jsem psal již nazačátku, jedná se o kompletní balík, který umožňuje například debugování zdrojového kódu, má v sobě například databázový klient, kde po jednoduchém nastavení můžete procházet struktury tabulek, můžete vkládat SQL dotazy, nebo si prohlížet data, uložené v tabulkách.


image

Možnosti tohoto programu jsou opravdu velké a všechny je tady popisovat nebudu, ale pokud to s PHP myslíte vážně a hledáte schopný editor, tak určitě neváhejte a vyzkoušejte PHPEd. Měsíční trial verze by vám měla stačit aby jste si jej dostatečně oblíbili stejně jako já.

Comments are closed for this page

uz jsem se na neho dival, skoda ze neni portovan na linux. U programu na psani PHP bych to ocekaval.

Mám za to, že verze pro Linux existuje. Podívej se na web Nusphere.

…a zkoušel už si Eclipse ? tím nechci tvrdit, že je lepší, spíš jestli bys to mohl nějak srovnat ?

Eclipse je superni, pro PHP jej sic nepouzivam, ale pouzivam jej pro Javu. Takze jej znam a moc se mi libi, ale pro PHP jsem si na nej nikdy nejake nezvyknul.

PHPed jsem dlouho používal. Perfektní program, hlavně debugger. Ovšem nedávno jsem definitivně přesedlal na php eclipse. Toto IDE se totiž již dostalo na takovou úroveň, že směle předčí i PHPed.

Mno nevím ale pro mě je jakýkoliv software stojící cca 5000,- celkem dost

Dobry den,
verze NuSphere PhpED Standard 5.2 for Windows – $ 119.00, coz je v prepoctu asi tak polovina vami jmenovane castky.

verze pro linux je jen do verze 3.3. Takze nepouzitelne. To uz radeji ten eclipse.

a co takto PHPEdit od firmy waterproof?
podla mna najlepsi php-editor
😉

Nezkousel jsem, ale urcite vyzkousim. diky za TIP.

About
Hi, i am programmer from the Czech Republic. I love web development (Ruby, Ruby on Rails, PHP, Nette) and iOS development (Objective-C, Cocoa).
To cooperate, here is my phone:
+420 608 836