© 2013 All rights reserved.
0

Fujitsu Siemens Esprimo

Nedávno jsem se stal majitelem nového notebooku od Fujitsu Siemens, modelu Esprimo. Tento stroj je dle FS vybaven nejnovějšími technologiemi a vyhovuje i náročným uživatelům, alespoň dle tvrzení FS.

V tomto článku se budu věnovat konkrétně typu D9500, ale myslím, a podle osobních zkušeností soudím, že na tom budou všechny typy z této modelové řady podobně.

fs esprimo mobile

Dostal jsem se do situace, kdy jsem potřeboval co nejrychleji nový notebook a FS Esprimo papírově vyhovoval mým požadavkům nejlépe.

Chtěl jsem notebook za cenu do 30 000 Kč, který nabízí Intel Centrino Duo, display s rozlišením větším než 1280×800 a minimálně 1 GB paměti. Ostatní komponenty, jako Wifi apod. beru jako samozřejmost. Všechno tohle mi nabídl právě FS Esprimo D9500, ke kterému jsou navíc Windows Vista Busines.

Po rozbalení notebooku jsem byl překvapen jako rozměry tak váhou, kterou jsem před koupí nezkoumal. Notebook váží pouhých 2.5 Kg a tomu odpovídají i jeho rozměry, které jsou opravdu mnohem menší než na mém ukradeném Dellu, i při stejné velikosti display 15.4”.

Konfigurace

Procesor: Intel Core 2 Duo T7250 s frekvencí 2 GHz
Čišet: Intel Core 2 Duo T7250 s frekvencí 2 GHz
Paměť: 1 GB DDR2 667 MHz v jednom slotu
Display: 15,4″ WXGA+ TFT (Rozlišení 1440 x 900 bodů)
Grafická karta: Intel Graphics Media Accelerator X3100
Pevný disk: 120 GB, 5400 RPM

Display

Při koupi jsem kladl největší důraz na display. Notebook používám v největší míře na programování a vysoké rozlišení tudíž potřebuji. Rozhodně se nebudu s editorem mačkat na 1024×768 nebo 1280×800 pixelech, to prostě nejde. Display byl tedy pro mě nejdůležitější.

Bohužel největší rozlišení, jaké mi na prodejně nabídli na 15,4” display bylo 1440×900 a tak jsem jej tedy vzal, i když jsem byl z Dellu zvyklí na luxus v podobě WSXGA+ (1680×1050) TFT Display s TrueLife. No myslel jsem si, že to zase takový rozdíl nebude.

Nyní zjišťuji, že to rozdíl je, a to velký. Lesklému display od Dellu se nemůže matný display od Fujitsu Siemens rovnat ani náhodou. Co se týká zobrazování barev nebo podsvícení displaye, je to katastrofa a pozorovací úhly jsou taky hodně malé.

Klávesnice

Před koupí jsem udělal chybu, že jsem se nepodíval, jak je rozložená klávesnice. Při prvním zapnutí, po nainstalování systému jsem asi dvě minuty hledal klávesy Home a End, které s oblibou velmi často používám pro přechod na konec a na začátek řádku, bohužel jsem smutně zjistil, že jsou umístěny nad klávesami PgUp a PgDown a to přes funkční klávesu.

Další klávesy, které často používám a bez kterých nemůžu pracovat, jsou právě PgUp a PgDown, které jsou v případě Esprima umístěny velice nevhodně, a to nad šipkami doprava a doleva, čili přesně tam, kde máte opřeno zápěstí při psaní.

S postupem času se začali projevovat další nedostatky. Klávesy pro speciální znaky (!@#$%^&*() adpod. ) nejsou popsány, jsou na nich pouze číslice a české znaky s diakritikou. Naštěstí klávesy znám nazpaměť, ale i tak jsem se občas podíval, když jsem klávesu mačkal abych si byl jistý.

Poslední nedostatek, kterým kritiku klávesnice zakončím je umístění klávesy pro psaní roury (|). Tato klávesa se na Esprimu nachází vlevo dole nad klávesou Fn, kde je absolutně nepoužitelná a pro její mačkání spolu se Shiftem musím odsunovat levou ruku z klávesnice (opět zpomalení práce).

Jediná výhoda, kterou jsem na Esprimu našel je velký enter, bez kterého bych se ovšem na úkor jiných kláves klidně obešel.

Operační systém

Operační systém byl k notebooku dodán v podobě Windows Vista Business, z čehož jsem měl radost. Ovšem i v tomto ohledu mě FS trochu zklamalo.

Instalace proběhla z partittion na pevném disku a tudíž byla poměrně rychlá. Zklamání nastalo druhý den, kdy jsem se ze systému odhlásil a už se nešlo zpět přihlásit. Na pozadí se totiž ukončil proces pro správu uživatelských účtů a toto se projevovalo i po restartu.

Další nemilé zjištění přišlo v podobě podpory ze strany Fujitsu Siemens. Po instalaci se nezobrazují ukazatele jasu ani zvuku, což je dost nepříjemné (na druhou stranu vám sytém oznámí například zasunutí jacku do zdířky pro reproduktory, což asi uznali návrháří za vhodnější, než ukazatel hlasitosti).

Umístění diod, touchpad, ovládání

Umístění indikačních diod zde taky není řešeno moc dobře. Všechny diody jsou umístěny pod touchpadem, a když píši všechny, tak myslím všechny, dokonce i CapsLock, u kterého je problém zjistit zda je aktivní či nikoli, protože abych to zjistil, musím sklopit oči a najít příslušnou diodu, která je ukryta mezi dalšími šesti.

Touchpad je další ze slabších stránek notebooku. Je opravdu rozměrově malý, i když to není největší problém. Problém je (alespoň po základní instalaci včetně ovladačů), že s ním nejde srolovat.

Další ovládání notebooku v podobě mačkání kláves pomocí funkční klávesy je stejné jako u většiny notebooků, ovšem FS u modelu Esprimo dodává asi standardní klávesnice a to nezávisle na hardwaru, takže na mém notebooku je funkční klávesa pro zapnutí kamery a přitom zde žádná kamera není. A takových kláves je více.

Závěr

Na to že jsem kupoval notebook narychlo, jsem si vybral poměrně dobře a mohl jsem dopadnout mnohem hůře. Na druhou stranu jsem mohl vybrat i lépe, ale na úkor čekání při dovozu a to jsem si nemohl v dané situaci dovolit.

Získal jsem určitě návyky na bezkonkurenčně lepším Dellu, kterých se nyní musím vzdát na úkor efektivitě práce, kterou odvádím. Největší podíl na tom nese určitě klávesnice, jejíž rozložení by bylo vhodné tak pro školáka na základní škole, který speciální klávesy stejně nevyužívá a vystačí si se šipkami a mezerníkem na hraní Need for Speed.

Ovšem najdou se i kladné stránky notebooku. Například výdrž na baterie, kterou jsem před chvílí testoval a dostal se na dobu 5 hodin a 10 minut, což není udávaných 6 hodin, ale i tak je to nadprůměrná výdrž.

Další klady bych dal FS za design, váhu a rozměry, kdy se podařilo do lehkého a malého notebooku nacpat opravdu slušivé křivky, takže notebook hlavně zvenku vypadá opravdu pěkně a ne tak robustně jako můj bývalý Dell.

Poslední věc, kterou zmíním je zvuk, který je u Esprima opravdu na hrozné úrovni.

No každopádně doufám, že mi notebook nějaký čas vydrží a budu s ním spokojený.

Comments are closed for this page

About
Hi, i am programmer from the Czech Republic. I love web development (Ruby, Ruby on Rails, PHP, Nette) and iOS development (Objective-C, Cocoa).
To cooperate, here is my phone:
+420 608 836